| beeib a întrebat:

Nu ma prind cum se rezolva asta:
O locomotiva cu lungimea de 25 de metri, se deplaseaza cu viteza constanta de 72 km/h.Cat timp se va afla locomotiva intr-un tunel lung de 20 de metri?
trebuie. sa dea 2, 25 secunde. dar cum se face?
mersi mult. dau fundita.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Transformi viteza din km/h in m/s, apoi la lungimea tunelului adaugi si lungimea locomotivei, ca timpul se ia din momentul in care "botul" locomotivei intra pana in momentul in care "coada" iese. Si lungimea asta o imparti la viteza si iti rezulta timpul.

| Vitalie a răspuns:

Oferă şi primește ajutor la matematică şi fizică pe www.matefizica.com

| BlackCatEye a răspuns:

Pai cum cand 72 km/h sunt deja 20 m/s ...deci inseamna ca ala face 20 m intr-o secuna...mrg poate am gresit eu da' cel putin sigur 72 km/h sunt 20 m/s ca vine 72000m/3600s adica 20 m/s si dadea 1 sec

| BlackCatEye a răspuns:

Gata stiu cum se rezolva: uite deci aia 72 km/h sunt 20 de m/s inseamna ca locomotiva aia de 25 m face 20 de m intr-o sec insa locomotiva are 25 de m inseamna ca nu intra fix intr-o secunda si mai raman 5 m. aia 5 m inseamna 0. 25 sec(am calc eu cu regula celor 3 simple) asa si apoi am adaugat la secunda aia din 20m /s astea 0. 25 si vine 20m(mrg) pe 1. 25 sec(deci acum aia 5 m sunt intrati in tunel dar nu si iesiti din el) adica la alea 1. 25 sec mai adaugi 1 sec ( ca sa iasa toata locomotiva din tunel nu doar aia 20m) si vin 1+1. 25 adica 2. 25 secunde ...plz da-mi funda ca m-am chinuit si eu s-o rezolv plzz happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face? pai mecanicul stie si cu ajutorul lui. ce noi santem mecanici de locomotiva?