| Loredana_Lori_1997 a întrebat:

Cine imi poate trimite o poza cu rezolvarea la problema urmatoare?: Lungimea unui tunel este de 887m.La intrare in tunel un automobil claxoneaza.Stiind ca automobilul se deplaseaza cu o
viteza medie de 61, 2 km/h iar sunetul are o viteza de 340 m/s aflati cati metri a parcurs autoturismul in tunel pana cand o persoana aflata la celalalt capat al tunelului a auzit sunetul clancsonului.
Cine o poate rezolva il rog sa-mi trimita o poza cu rezolvarea.

1 răspuns:
| mihaiion2 a răspuns:

Viteza este egal cu distanta supra timp, adica v=x/t; aici avem doua viteze cunoscute, viteza masinii v1 si viteza sunetului v2; v1=x1/t1 si v2=x2/t2; problema ne mai spune ca t1=t2 deoarece timpul pana cand persoana aude sunteul este egal cu timpul in care masina merge distanta de aflat x1 si mai stim ca x2 (distanta pe care o parcurge sunetul este de 887m) astfel incat problema se reduce la aflarea x1 dintr-o ecuatie simpla:
v1=x1/t si v2=x2/t rezulta t=v1/x1 si t=v2/x2 adica v1/x1=v2/x2 rezulta ca x1=v1*x2/v2; in momentul asta introduci cifrele in ecuatie tinand cont sa transformi viteza masinii din 61.2km/h in 17metri/secunda asta inseamna ca x1=17*887/340 rezulta x1=44,35 metri