| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, nu stiu unde sa merg...
Sunt in clasa a XII, tocmai ce am trecut.
Gravitez in jurul unei probleme pe care eu o numesc admitere la facultate.
Eu initial am vrut sa merg la facultatea de medicina(Craiova), pentru ca imi place biologia foarte mult, dar nu imi place chimia, si acum mi-am dat seama.
Daca ma apuc in acest an sa invat chimie, adica din teste, sa invat testele, ca sa zic asa, as reusi, dar nu stiu daca este suficient.
Sunt si la profilul bio-chimie.
Pe mine ma bate gandul sa merg si la politehnica, pentru ca imi place matematica, dar ideea asta este una... fara rost.
In fine, referitor la problema mea, cu chimia,
Am sanse sa intru la facultate, sau nu, daca ma apuc sa invat din teste la chimie? Sper doar ca dupa aceea sa nu fiu nevoit sa trec iar prin aceasta chimie...organica.

16 răspunsuri:
| TheWomanCat a răspuns:

Pai suntem in 2016, deci sfatul meu ar fi sa imi spui unde ai fost admis laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru TheWomanCat):

Dintre toate intrebarile pe asta ai gasit-o?
Am ajuns la Politehnica Timisoara.
La electronica si telecomunicatii. E foarte frumos si foarte greu de altfel.

| TheWomanCat a răspuns:

In primul rand, tare.In al doilea rand de cand ai tu cont pe TPU, adica de 4 ani ai pus foarte multe intrebari.Asa multe ca mi-ar lua o eternitate sa ajung la cele din anul asta, deci...

| DoarBogdan a răspuns (pentru TheWomanCat):

A. In 2012 am facut contul. Dar nu postam. Eu de la inceputul anului asta am inceput sa pun intrebari. Majoritatea celor noi, sunt legate de viata si am vrut sa gasaesesc persoane care au mentalitati diferite. Mai mult erau intrebari pentru ei nu pentru mine, daca intelegi. De exemplu intrebarea mea cu speranta, ultimele 2 nu mai stiu laughing
Plus de asta, incerc sa raspund mai mult.

| TheWomanCat a răspuns:

Erau intrebari si de acum doi, trei ani, ca asta de exemplu.Si nici macar nu e printre primele laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru TheWomanCat):

Pai da, atunci punea una asa... nu mai stiu. A fost de mult happy
Uite-te la ultimele laughing
Si de ce nu dai pe "Raspunde" la comentul meu si direct raaspunzi la intrebare? laughing

| TheWomanCat a răspuns:

Pentru ca ar fi un efort prea mare laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru TheWomanCat):

Hai ca usor usor incepi big grin

| TheWomanCat a răspuns:

Si...M-am oprit happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru TheWomanCat):

Asa de usor? Hai ca am incredere in tine.
App. daca la unele nu dai pe "raspunde" sa stii ca nu imi apare ca ai scris ceva... laughing

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Daca vei intra la medicina nu vei face chimie(surprinzator dar adevarat). Pentru admitere nu e suficient sa inveti testele la chimie ci trebuie sa stii chimie (intrebarile la admiterea propriu-zisa nu sunt mereu aceleasi ca cele din teste). Pentru admiterea la Politehnica iti trebuie si fizica.Asadar te sfatuiesc sa te hotarasti cat mai repede asupra facultatii pentru a te apuca din timp de invatat.Bafta!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Diabolik94):

Mda, ma temeam ca o sa primesc un astfel de raspuns. Dar daca invat testele, si fas si meditati la chimie. Adica, eu incerc sa invat testele, si pai in tot acest an, sa incerc sa invat si chimie, in general vorbind.

| alessia5158 a răspuns (pentru Diabolik94):

" Daca vei intra la medicina nu vei face chimie(surprinzator dar adevarat) " --- serios?! Oare sa nu fi auzit de cursul de biochimie din anul I sau, poate, nu stii cat de mare este legatura ei cu chimia organica?! Se studiaza, draguto, se da si examen --- ti se" umfla" memoria cu siruri de reactii, aminoacizi, dezaminari, fosfarilari( vezi confirmarea : http://meddstudent.wordpress.com/2013/09/21/exemple-cursuri-anul-i/)

| Diabolik94 a răspuns (pentru alessia5158):

"Draguta",va face biochimie dar nu chimia pura(care e le cuprinde pe toate chiar si banalele tale fosforilari).

| Diabolik94 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vei reusi daca faci ceea ce ai zis.

| BlackOpal a răspuns:

Eu doresc sa merg la Facultatea de Farmacie, iar admiterea este asemănătoare. Sfatul meu este sa nu te rezumi nici la biologie doar pe ce ai invatat la scoala.
Testele acelea sunt orientative, trebuie sa stii materia. Intra pe site.ul facultatii si vei găsi o bibliografie cu manualele care se cer pentru admitere.
Cat despre politehnica, depind mult ce sectie alegi. Cibernetica este cea mai grea, dar si cea mai de viitor, mai ales daca pleci in afara...