| FriendsShow a întrebat:

O intrebare pentru cei care au dat bacul la profilul real. La exercitiul 4, la exercitiul cu spatii temporali " inserari triste" se ia? La exercitiul 6 am comentat 2 epitete, unul inversat si altul personificator, insa scria 2 figuri de stil diferite. Oare se puncteaza amandoua? laughing
Si inca o chestie, la exercitiul 8, la trasaturi ale genului liric, una din ele a fost prezenta monologului si a descrierii ca mod de expunere. Este ok? Multumesc! Sa luam toti note mari!

4 răspunsuri:
| EugenEB a răspuns:

1. Da
2.Te-ai referit la soare insangerat? Aia nu era personificare? Soarele nu are cum sa fie insangerat, nu are sange.
3. Si comedia are monolog si apartine genului dramatic, mai bine ziceai despre eul liric si prezenta figurilor de stil.

| FriendsShow explică (pentru EugenEB):

Era "soare ranit";
stiu ca mai bine spuneam asta, dar asta cu monologul ce avea? laughing

| EugenEB a răspuns (pentru FriendsShow):

Imi cam pare a trasatura dramatica, nu cred ca era monolog, ala era eul liric care folosea marcile subiectivitatii.

| FriendsShow explică (pentru EugenEB):

Mda, eu am in caiet asta: principalul mod de expunere la liric este monologul(poate fi si adresat). asta e. mersi