| JohnnyS a întrebat:

O meserie buna gen contabil,ofiter, procuror? Vreau sa stiu si ce materii necesita!

Răspuns Câştigător
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Contabilul necesita A.S.E. (Academia de studii economice) unde faci matamatica si economie in special iar procurorul, avocatul etc. necesita Dreptul unde baza se pune pe istorie si legi iar pentru ofiter sau alte functii in politie este nevoie de facultatea militara in care se fac aceleasi materi ca la Drept si diverse competente sportive.
Te pup, pa pa! :*

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Orice meserie, dobandita la nivel universitar, presupune o baza de pregatire solida care se dobandeste la nivel preuniversitar( liceu). Deci, materii ca: matematica, limba si literatura romana, limbi straine, fizica, chimia, biologia, geografia, istoria se constituie in fundamentul de baza pe care, in viitor, iti poti "cladi" oricare dintre meseriile enumerate in intrebarea ta.

| PVAAVU a răspuns:

Intreaba un profesor.Acei oameni stiu mai bine decat TPU-istii. happy

| xoxolove96 a răspuns:

Pentru contabil e destul sa ai doar liceul economic restul nu stiu.