| alin322 a întrebat:

Oamenilor sau oameniilor? Cum se scrie corect? Cand scrii oamenilor si cand scrii oameniilor? Banuiesc ca forma corecta ar fi asta:
ce aveti cu noi oamenilor? (cu un singur i) si "ce aveti cu masinile oameniilor?" (cu 2 de i)
Sunt corecte exemple de mai sus?
Multumesc

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Nu exista forma "oameniilor". Exista doar oamenilor, pe care ai si mentionat-o de astfel.

| mixxjim a răspuns:

Nu se scrie niciodata oameniilor, ai "eu cunosc niste oameni" si "oamenii sunt nemultumiti" dar nu ai oameniilor niciodata.

| PuFiLiCi98 a răspuns:

Ce aveti cu noi, oamenilor?
Ce aveti cu masinile oamenilor?
Alte exemple: ( oameniilor nu exista)
Ce aveti cu oamenii astia?
Oameni ca voi nu am mai gasit.

| diana284 a răspuns:

Varianta corecta este cea cu un singur i pentru ambele intrebari happy