| RainOfColors a întrebat:

Cum este corect: foarfeca sau foarfece? Am cautat pe dex online unde scrie ca (,) corect ar fi foarfece. Iar in Dex (carte) scrie foarfeca. Care forma este corecta?

Răspuns Câştigător
| Viseinalbsinegru a răspuns:

Cred ca ambele.Am avut si eu aceeasi intrebare la romana si am pus decat una, dar mi-a zis ca sunt ambele corecte...Deci cred ca sunt ambele.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele forme sunt corecte si ambele exista, atat in dexonline, cat si in DEX 1998. Numai bine!

| MrAngelus a răspuns:

Foarfecuri happy

| Viseinalbsinegru a răspuns (pentru MrAngelus):

Serios? foarfecuri?laughing))))

| MrAngelus a răspuns (pentru Viseinalbsinegru):

Sper ca ai luat-o ca o gluma rolling on the floor.

| Viseinalbsinegru a răspuns (pentru MrAngelus):

Normalrolling on the floor dar a fost tare ''foarfecuri'rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor)
nici chiar eu nu ma puteam gandi la asa ceva si mie imi vin cap multe tampenii si prostirolling on the floor dar la sta chiar nu ma gandeamrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor...A fost bunahappy

| RainOfColors explică:

Ma refeream la forma de singular...

| KikiRiki98 a răspuns:

Foarfeca este la singular, foarfece la plural:)
http://dexonline.ro/definitie/foarfece daca te uiti aici scrie pe banda aceea din mijloc :10 definiții pentru foarfecă (pl. -ce), foarfece, forfeca ▷ conjugări / declinări.
Funda?:D

| nicolilovecata a răspuns:

Foarfecahappy

| CataAndreea99 a răspuns:

Pai daca ambele se gasesc in dictionar banui ca ambele sunt corecte. Toti isi dau cu parerea dupa cum cred ca e bine si dupa cum au obiceiul de a spune ei!

| Bybanu a răspuns:

Foarfec - sg
foarfeci - pl

| TheCritic a răspuns:

Noul DOOM aproba ambele variantehappy

| Radicalistul a răspuns:

Foarfece este la plural, iar foarfeca este la singular cu articol hotarat

| VeveAnn a răspuns:

Amandoua sunt corecte.Foarfeca este una singura si mereu am auzit cuvantul asta deci n-are cum sa nu fie corecte.Dar si foarfece este corect pentru ca asta e pluralul.O foarfeca doua foarfece. Intelegi? Foarfeca(singular) Foarfece(plural)