| NewQuestion a întrebat:

Orice numar la puterea 0=1? De exemplu -5 la puterea 0=1? Sau -1?

4 răspunsuri:
| oricine123 a răspuns:

Orice numar pozitiv sau negativ la puterea unui numar par da rezultat pozitiv de exemplu: 2 la puterea 2= 4 si -2 la puterea 2= 4 ...deoarece 2la puterea 2 este 2x2=4 si -2la puterea 2 este -2x(-2)=4. Dar un numar negativ la o puterea unui numar impar da tot negativ adica -2 la puterea 3 =-8 deoarece -2 la puterea 3 este egal cu (-2)x(-2)x(-2)=4x(-2)=-8.Orice numar la puterea 0 = 1, adica 12 la puterea 0=1 si 1 la orice putere da tot 1 adica 1 la puterea 9=1

| oricine123 a răspuns (pentru oricine123):

Sau in caz ca nu ai intles incearca aici:
http://matepedia.ro/......cu-puteri/