| ThisIsIoanaBlack a întrebat:

Pasarile si insectele intra si ele in categoria animalelor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, insectele nu intra in regnul animal, intra in regnul vegetal. Ehe...

17 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Clasa Insecta si clasa Aves(pasari) apartin regnului Animalia.

| Flav a răspuns:

Sincer, habar n-am. La biologia din liceu, ma gandeam la colega din mijloc.
Intreaba-l pe harciog.

| Polaris a răspuns:

Nu, sunt pietre.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu,ele intră în categoria bâzâitoarelor şi ciripitoarelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar ai gandit cand ai postat:"Animal este orice vietate vie de pe planeta,si vegetala,platele, pomii etc." Nu ma refer la acorduri, virgule si alte mizilicurui de acest ordin, ci la probleme capitale."Animal este orice vietate vie".Tu cunosti si vietati moarte? In graiul romanesc astea se numesc mortaciuni nu vietati moarte, cum s-ar dedce din folosirea lui "vietate vie". Ce tratate ai studiat in care POMII SI PLANTELE SUNT ANIMALE? Tu chiar gandesti?

| iKronstadt a răspuns:

Da! Iar tu, intri in categorie cu ele. De ce? Simplu.
Daca ai sa inveti lectiile predate la scoala (pitzy ce esti) o sa-ti dai seama!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Ha ha ha! Geeeeen...

| i86e2 a răspuns:

Da, cam tot ce misca intra in categoria animalelor: pesti, reptile, insecte, pasari, mamifere, oameni etc.

| mihaitaLGP a răspuns:

Omul tot animal este, toate formele de viata sunt catalogate ca specii, nu sunt toate incadrate intr-o anumita categorie.

Daca esti interesata mai mult :

http://www.scribd.com/doc/57124434/Clasificare-Animale

| Hyora a răspuns:

Pasarile- da
insectele -nu big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Hyora a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Si logic laughing am facut misto de aia care nu stiu laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Hyora a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Exact,dar unii chiar nu stiu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyora):

Pai da, insectele nu intra in regnul animal, intra in regnul vegetal. Ehe...

| Cenusareasa09 a răspuns:

Da. Sunt vietuitoare si ele. Vietuitoarele sunt:
- plante
-animale ( insecte, pasari, pesti)
-omul.

| Buteerflii a răspuns:

Da!

| leacuri a răspuns:

Sunt 4 regnuri materiale... mineral, vegetal, animal si omul