| ella7emma a întrebat:

Pe ce profil la liceu pot sa ma duc ca sa pot am mai multe optiuni de facultati? La mate info si stiintele naturii nu vreau sa merg, nu imi place matematica deloc. Stiti niste licee bune din Bucuresti?
Dau funda

4 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Liceul nu iti defineste facultatea la care vei merge(uneori liceul si profilul te ajuta daca stii deja ce vrei sa faci). Poti face orice liceu si margi apoi la orice facultate.
Cu toate acestea, profesorii nostri ne-au zis ca cei de la Real( mate info) au cele mai multe optiuni - dar nu neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimanui nu ii place matematica, dar cineva trebuie sa o invete ca sa nu ramanem un popor incult care nu stie sa faca o adunare
Sugestia mea, daca ai posibilitatea sa intri, e sa mergi pe un profil de mate info, daca o sa mergi acolo, poti da practic la orice facultate iti doresti, desi nu conteaza la ce liceu ai fost si pe ce profil cand dai admiterea
Uite un exemplu de asa nu
Esti boboc si intri la filologie sa spunem, intre timp iti dezvolti o pasiune pentru medicina sau informatica, si vrei sa dai admiterea la o facultate de profil, o sa iti fie mult mai greu sa inveti toata materia singur in cateva saptamani sau luni pentru a da admiterea, si o sa iti smulgi parul din cap,
Daca mergi pe un profil real, inveti cate ceva din toate, niciodata nu vei sti la ce iti trebuie, nu zic ca de la filologie nu poti ajunge doctor sau programator, poti, insa o sa trebuiasca sa muncesti foarte mult, tu singur, si nu va avea cine sa te ajute, pentru ca probabil si prietenii tai au ales acelasi profil
Dupa mine, profilele umaniste sunt pentru cei care sunt hotarati sa ajunga psihologi avocati traducatori, sau alte lucruri gen, insa daca nu esti sigur la ce facultate vrei sa dai, alege optiunea cu cele mai multe posibilitati, si unde se face cate putin din tot, pentru ca niciodata nu stii cand iti trebuie sau de unde rasare o pasiune
O analogie privind matematica, in 1914 cand cu primul razboi mondial, nimeni nu avea cine stie ce arma cu care sa lupte, maxim o sabie ceva data de armata, oamenii de stiinta si inventatorii nu vroiau sa inventeze arme, pentru ca stiau ce urma sa se intample, si totusi au fost nevoiti, gandeste-te ca daca cateva persoane o tineau pe a lor ca nu inventeaza asa ceva, razboiul ar fi fost pierdut si am fi trait sub fascism in momentul de fata, toate sacrificiile spre bine
Bafta cu admiterea

| Osneros a răspuns:

Nu contează ce profil de liceu ai terminat când mergi la facultate.

În schimb, un background solid de matematică te va ajuta să gândești.

| InvatamProgramare a răspuns:

Cred ca pleci de la un scenariu gresit. In primul rand, ar fi bine sa stii ce "ce peste vrei sa mananci" ca sa stii in ce "balta trebuie sa pescuiesti". Altfel, nu iti ramane decat sa alegi intre Stiinte Sociale, Sport si Pedagogic. Dintre care cea cu mai multe optiuni este SS, dar un liceu nu te impiedica sa urmezi o facultate, doar ca ce vei studia la liceu te poate ajuta sa iti fie mai usor sa intelegi ce vei face la facultate.