| MistarGoGu a întrebat:

Pedepse la alegere sau impuse de voi? Cum procedati cu copii? Au dreptul la opinie?

17 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Suntem in 2024, haideți sa ne adaptam putin timpurilor.
Copiii sunt foarte inteligenti,cu siguranță se gaseste o formula de discutie bazata pe respect reciproc.
Ne a dat natura darul vorbirii,sa l folosim si in scop constructiv.
Cuvântul pedeapsă pentru copil ar trebui scos din dicționar.
Iubire, respect, rabdare si discutii despre asumare si principiul cauza, efect.
Si nu in ultimul rand exemplu personal. Ofer respect, primesc respect.
Da, copiii au dreptul la opinie.

| MistarGoGu explică (pentru ioana748):

Frumos zis insa noi românii cu teoria stam " bine " pe noi practica ne ' omoară ' cam in toate domeniile vieții. Întrebarea avea rol de sondaj *( Pool ) sa vad ce opinii mai au românii in 2024 despre parenting si educatie. Intr-o societate NORMALA ce spuneti Dvs. ar functiona dar cand vad statisticile Poliției si Protectia Copilului privind violenta in familie ma ia durerea de cap.

| MistarGoGu explică (pentru ioana748):

Chiar si in societăți mai " Evoluate " unde am trait ultimii 12 ani Suedia & Danemarca părinții tot mai scapă o urecheala sau 2-3 palme la fund printre lungile discutii cu copii lor. SI NU baga capul ca strutzul in nisip cand vine vorba de bulling in scoli, droguri sau educația sexuala!

| MistarGoGu explică (pentru ioana748):

Cand spun ma refer la suedezi & danezi 100 % nu la români sau alte nații venite pe acolo! Cand depasesc faza discuțiilor amicale *( părintești ) mai blocheaza card-ul beizadelei 2-3 săptămâni, mai scapă niste urecheli sau PLAME la fundulet, dar de copii tocati cu cureaua sau coada maturii JUR ca nu am auzit.

| ioana748 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Sa speram ca o sa inceapa si la noi o emancipare in zona aceasta, a educației in sens real a copiilor caci s-a ajuns la limita inferioară. Dar nu avem asistenta sociala care sa fie interesata despre situatia actuala.ln primul rand ar trebui o revizuire a parintilor. Obligati sa participe in cadrul gradinitelor si scolilor la întruniri unde sa fie indrumati de psihologi cum sa procedeze. Profesorii la fel, cum sa se comporte ferm dar sa nu lezeze demnitatea copilului. Plus ca nu inteleg, de ce adultii uita ca au fost si ei copii.O societate care si uita copiii este pierduta. Ar trebui sa realizam ca noi suntem un egregor si ca mai devreme sau mai tarziu toti vom afectati de nepasarea in care ne aflam astazi.

| MistarGoGu explică (pentru ioana748):

La noi încă la 30 de Ani de la " Revolutie "... pardon Lovitură de stat CAND pomenesti de PSIHOLOG 99, 5 % te etichetează drept NEBUN. E cale luuuuunga minim 250 de Ani de curatare a creierului spălat. In Romania Asistenta Socială e IMBIBATA politic pana la nivel de portar si femeie de serviciu nu mai vorbesc de functiile de conducere nepoate, amante si verișoare de senatori, deputați sau ministri. STAM " BINE " Stiu caz din Vaslui cand un malac de 30 de Ani isi toca cu cureaua la fundul gol 2 fetite de 8 si 12 Ani pentru orice FLEAC! A scăpat de P. Copilului cu 2 porci si 3000 lei $paga la asistenta sociala.

| Lupică27 a răspuns:

Ii pun sa-mi care sticlele de bere.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Daca NU depasesc 10 bucăți si NU da nas in nas cu un gabor pe strada e o.k Nu lasa " urme " vizibile pentru un Dosar Penal. Bine gandit... le beți împreună? Sticlele zic...

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

El bea numai tarie da-l dreacu.
Dosar penal pentru carat bere din punctul a in punctul b? cati ani ai 12?

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Era o gluma! Pentru CINE STIE de gluma! Dosarul Penal este pentru cei care isi TOACA in bătaie copii cu curele, cozi de mătură pana nu mai pot sta pe fund de durere! As face o puscărie specială doar pentru ei! Una este o urecheala, câteva palme pe fundul gol ALTA E sa ia copilu cu SMURDU
Varsta? 12 × 3

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ai 36? eu am 30 si n-am copii faceam caterinca, am vazut ca te-ai prins, ai copii?

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Sunt in curs de proiectare si setari? Pusca la barbati functioneaza si dupa 45 -50! Mai am o leaca de muncit pana la 5 Milioane €. Vreau sa le *( max 2 ) asigur o viața linistită si fara lipsuri! La femei e mai complicat... bărbatu scoate Pusca, încarcă si trage daca are ochi buni si nimereste un specimen de calitate... e bine

| MistarGoGu explică:

Buna! Cum procedati cand aplicați o pedeapsă copilului vostru? Acordați dreptul sa aleagă din macar 2 variante sau sunteti Judecătorul Suprem iar bietul copil executa sentința?

| MistarGoGu explică:

Dau ca exemplu Matusa mea care proceda in felul următor cu fiica ei in copilărie *( acum are 24 ani ).
Cand Adina făcea o traznaie *( una mare ) chiulit, mințit sau note sub 5 urma o " Judecată " de 5 minute iar apoi venea Sentința cu cele 3 variante :
# fara bani de buzunar o luna
# 20 - 60 minute in genunchi cu mâinile sus
# 4 - 10 palme la fundul gol
Avea 5 minute de gândire sa dea un răspuns!
Cum nu suporta lipsa de bani si nici statul in genunchi in 90 % din cazuri Adina alegea palmele la fundul gol care nu erau nici prea dureroase.

| JustAod a răspuns:

Zic sa rupi o craca de mar si sa ii dai pe spate (fara tricou sau hanorac)

| MistarGoGu explică (pentru JustAod):

NOOO ca pe craca de mar scrie " Dosar Penal " direct lasa prea multe urme... ceva mai soft

| JustAod a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da-i cu cureaua pe fund