| Roby14 a întrebat:

Perfectul compus in franceza se formeaza cu verbele auxiliare avoir si etre. Dar la ce verbe se folosesc? Adica la ce verbe folosesc avoir si la ce verbe folosesc etre.

3 răspunsuri:
| Ciumica a răspuns:

Este usor. Trebuie sa stii mai mult verbele care se conjuga cu "etre" si o sa-ti dai seama ca restul se conjuga cu "avoir"
In principal, 16 verbe de miscare se conjuga cu "etre". Eu o retin ca forma "DR. MRS. VANDERTRAMP" :
Devenir=(perfect compus)(etre)devenu
Revenir= (etre) + revenu

Monter=(etre) + monté
Rester=(etre) + resté
Sortir=(etre)+ sorti

Venir=(etre)+venu
Aller=(etre)+allé
Naitre=(etre)+né
Descendre=(etre)+descendu
Entrer=(etre)+entré
Rentrer=(etre)+rentré
Tomber=(etre)+tombé
Retourner=(etre)+retourné
Arriver=(etre)+arrivé
Mourir=(etre)+mort
Partir=(etre)+parti

Atentie:
Verbele care au un pronume de forma "se", atunci se conjuga cu "etre"
De exemple: se laver, se promener, se coucher etc.
Sa nu confuzi verbele care se conjuga cu "avoir" ca "mettre" cu verbele care se conjuga cu "etre" ca "se mettre".
O zi buna!

| Erick1 a răspuns:

Auxiliarul être se foloseste la verbele pronominale, adica o lista de verbe ce trebuie memorata. Nu stiu daca e completa, o mai poti completa de pe Google: arriver, partir, sortir, entrer, rentrer, tomber, venir, naître, mourir. Tot cu auxiliarul être se conjuga si verbele reflexive, adica cele cu "se" in fata. Exp: se laver, se promener, s'habiller etc. Restul verbelor se conjuga cu "avoir".
Atentie la verbele care pot sa fie atat reflexive, cat si tranzitive, adica fara "se". De exemplu, "voir", care e ca in romana. Eu te-am vazut ieri - Je t'ai vu hier. Eu m-am vazut in oglinda - Je me suis vu dans le miroire.

| justmystyle a răspuns:

Buna! Etre se foloseste la verbele de miscare,adica (aller,mourir,partir,rentrer),iar avoir la restul verbelor(manger, envoyer, acheter, chanter, savoir).