| ALIASkid a întrebat:

[FUNDA] Care se pricepe bine la franceza :-s Spuneti-mi si mie cand se conjuga mai mult ca perfectul in franceza cu etre si cand cu avoir puppy dog eyes Mai exact..care verbe?

1 răspuns:
| blondyna96 a răspuns:

Etre se foloseste la verbe de miscare.(a merge, a cobori...a urca) restul se conjuga cu avoir. cand nu esti sigura de un verb..mergi si cauta traducerea. daca e verb de miscare, se conjuga cu etre. sper ca te-am ajutat. (sunt si alte verbe ex:a muri, care se conjuga cu etre. dar sunt putine )