| Vrajitorul11123 a întrebat:

Poate cineva să îmi explice mai detaliat, despre calendarul național de Bacalaureat, vă rog?
Fiecare probă mai exact, despre ce este vorba, ce trebuie să faci.

29 mai – 02 iunie 2023: Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen
2 iunie 2023: Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
12 – 14 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
14 – 15 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
14 – 16 iunie 2023: Evaluarea competențelor digitale – proba D
19 – 21 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
26 iunie 2023: Limba și literatura română – proba E.a) – proba scrisă
27 iunie 2023: Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – proba scrisă
28 iunie 2023: Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – proba scrisă
29 iunie 2023: Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Le iau în ordine
Te înscrii la bac, semnezi niste hârtii cum ca vrei sa dai bacu
Ultima zi de scoala
Bac oral la romana, se extrag biletele, răspunzi oral la întrebările profesorului și la ce scrie pe bilet
Proba la tic, primești un subiect și trebuie sa rezolvi în Word, ppt și excel
Bac la engleza, scris, citit și listening, se fac de obicei execricitii în clasa, e asemănător cu Cae/fce dar mult mai usor
Proba scrisa la romana, 3 subiecte, 3 eseuri de făcut, unul pe text, 1 sa argumentezi de ce e Poezie, mesajul textului, teatru, cam ca întra 8a, eseu 3 pe cărțile ce le aveai de citit. La sub 1 ai de rezolvat și câteva exerciții pe text
Proba obligatorie, mate/istorie, sunt subiecte pe net
Proba la alegere bio/chimie/fizica/info/psiho/logica/geogra și mai sunt, în functie de profilul terminat. Iara sunt subiecte pe net.
La romana e standard, de aia ți am detaliat

Și proba materna dacă vorbești alta limba, maghiara de exemplu.

NEAPĂRAT BULETIN SA AI TOT TIMPUL LA TINE, CA ALTFEL NU TE PRIMESC. FĂRĂ TELEFON SAU ALTE TEHNOLOGII. PIX ȘI BULETIN

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La care mai precis nu ți-e clar ce să faci, viitorule absolvent de liceu?

| Vrajitorul11123 explică (pentru sierra1):

Pamantul ar fi mult mai frumos fara voi, zic cu sinceritate rolling on the floor)

| sierra1 a răspuns (pentru Vrajitorul11123):

Nu mi-ar răspuns, ce nu ți-e clar la calendarul ăla?