| MilkshakeShake a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna cateva legende din "metamorfoze" de Ovidius va rog mult. Inafara de cea cu paianjenii cea cu narcisele cu Atalanta si Hypomenne transformati in lei si nisipul din raul Pactol sau Pygmalio si Galateea. Am de facut un referat si in afara de aceastea nu mai gasesc altele. Va rog ajutooor

1 răspuns:
| Seepty a răspuns:

Publius Ovidius Naso (n. 20 martie, 43 î.Hr., Sulmo, azi Sulmona, provincia Aquila - d. 17 sau 18 d. Hr., Tomis, azi Constanța) a fost un poet roman, cunoscut în română sub numele de Ovidiu. Datorită perfecțiunii formale a stilului, umorului fin și fanteziei creatoare a devenit unul dintre clasicii literaturii latine, alături de Horațiu și Virgiliu.

Ovidiu a excelat în forma distihului elegiac, cu excepția Metamorfozelor, scrise în hexametru dactilic, după modelul Eneidei lui Virgiliu sau epopeelor lui Homer.