| puppetmaster a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna cum sa demonstrez ca o poezie este o idila? cam ce argumente ar trebui sa dau in acest text argumentativ ca sa demonstrez ca poezia respectiva e o idila? plz e urgent!

1 răspuns:
| Dmonik a răspuns:

In primul rand este o specie a genului liric, asa ca aduci argumente pentru a demonstra apartenenta la gen, apoi aduci ca argument tema, care este dragostea, iubirea plasata intr-un spatiu natural specific, de obicei rustic, calm, cald...
Orienteaza-te si dupa definitie, caci banuiesc ca ai definitia speciei idila.

Uite ce definitie da www.archeus.ro:
IDÍLĂ, idile, s.f. Specie de poezie lirică și erotică din sfera poeziei bucolice, în care este prezentată, în formă optimistă sau idealizată, viața și dragostea în cadrul rustic; bucolică. ** Iubire curată, naivă și tinerească între persoane de sex opus.