| danyella12 a întrebat:

Poate intrebare nea o sa vi se para prosteasca dar ce e acela un sondaj? dau funda la cel imi explicit!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sondajul are mai multe acceptiuni, in functie de domeniul in care este folosit cuvantul. In sociologie(cred ca la asta te referi) este o ancheta care se efctueaza pentru a vedea perceptia si opinia unei comunitati asupra unui sau mai multor subiecte (poate fi politic, comercial, electoral etc). Pentru toate acceptiunile uita-te pe dexonline.ro. Numai bine!

| MeoKidu a răspuns:

Hi!
Este (de obicei) o întrebare cu un anumit număr de răspunsuri şi fiecare votează după propriul plac.
Exemplu de sondaj:
"Vă place TPU.ro?"
"da"
"nu"
"sunt nou, momentan este OK"

Bye!