| asdfghjkldodo a întrebat:

Poate o persoana sa indeplineasca functia de judecator si senator in acelasi timp? Nu vreau sa-mi faceti tema, vreau sa-mi explicati. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate. Exista incompatibilitate atat pentru judecator, cat si pentru senator, conform Constitutiei Romaniei, republicata in anul 2003, art.71 si 125, citez:
"ART.71.Incompatibilitãţi
(1) Nimeni nu poate fi, în acelaşi timp, deputat şi senator.
(2) Calitatea de deputat sau de senator este incompatibilã cu exercitarea oricãrei funcţii publice de autoritate, cu excepţia celei de membru al Guvernului.
(3) Alte incompatibilitãţi se stabilesc prin lege organicã."
"ART.125.Statutul judecãtorilor
(1)Judecãtorii numiţi de Preşedintele României sunt inamovibili, în condiţiile legii.
(2) Propunerile de numire, precum şi promovarea, transferarea şi sancţionarea judecãtorilor sunt de competenta Consiliului Superior al Magistraturii, în condiţiile legii sale organice.
(3) Funcţia de judecãtor este incompatibilã cu orice alta funcţie publica sau privatã, cu excepţia funcţiilor didactice din învãţãmântul superior." Numai bine!

1 răspuns:
| wintermee11 a răspuns:

Din cate stiu, Constitutia nu permite acest lucru.dar, prietene traim in tara tuturor posibilitatilor de ceva vreme incoace.e foarte posibil sa se intample aceste lucruri iesite din normalitate daca ma intrebi pe mine.Numai bine!