| Blanabomba999 a întrebat:

Postliceala (nonuniversitara) poti urma si termina fara BAC? Adica sa termini postliceala sa iei diploma de absolvire a meseriei(curs)dara fara obligaţia cu bacul.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Poti face o postliceala de meserii, de 2-3 ani, doar cu o adevarinta de la liceu, fara BAC.

| Romeo44 a răspuns:

Citand de pe edu.ro "Învățământul postliceal se organizează pentru calificări profesionale stabilite de Ministerul Educației Naționale în conformitate cu Registrul Național al Calificărilor.

În învățământul postliceal se pot înscrie absolvenții de liceu cu sau fără diplomă de bacalaureat, admiterea realizându-se în conformitate cu criteriile generale stabilite de Ministerul Educației Naționale." Deci poti sa intri la postliceala fara BAC-ul luat. Odata ce ai intrat normal ca poti termina postliceala fara alte probleme...