| purcelus243 a întrebat:

Daca termini o facultate ce beneficii ai fata de unul care termina postliceala? la postliceala se dau examene tot ca la facultate? exista sesiune? poti face master si doctorat la postliceala?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca termini o facultate poti avea un serviciu mai bun si mai bine platit, fata de unul care termina o scoala postliceala.
La postliceala este la fel ca in liceu.
Nu poti face masterat si doctorat dupa o scoala postliceala, acestea se pot face doar dupa ce termini o facultate cu diploma de licenta.

| purcelus243 explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna serviciu mai bun? in afara de a fi platit mai bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru purcelus243):

Inseamna un serviciu cu mai putini sefi si cu status profesional si social mai inalt.

| eduard12332 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai si daca ai mai putini sefi e bine? ca raspunzi si de subalterni+responsabilitati mai mari iar statutul social cu ce spanac te ajuta? ce e mai bine sa fii tehnician mentenanta si sa ai de reparat 30min pe zi sau sa fii inginer si sa raspunzi de toti si sa muncesti 7 ore 30minute? excluzand salariul e mai bine tehncian de mentenanta, da pe mine ma intereseaza la categoria excluderii salariului, asa cu salariul sunt beneficii si ca tehnician si ca inginer.

| Ioandelasal a răspuns (pentru eduard12332):

Este parerea ta, nu inseamna ca este si cea mai buna.