| gomen a întrebat:

Pot alege si dintre logica si argumentare, psihologie, filozofie si economie la a treia materie la bac? Sunt la științe sociale.
Iar la a doua materie pot alege dintre istorie si geografie?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu.
Romana si istoria sunt obligatorii. Iti poti alege dintre logica, economie, psihologica, geografrie si filosofie la a treia materie de bac.

6 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Ca a treia materie iti poti alege si sociologie si geografie. Istoria e obligatorie din pacate laughing Daca iti e frica de istoriebeu iti spun sa sezi binișor pentru ca eu eram bata la aceasta materie si tot am scos un 9, 6 laughing)

| gomen explică (pentru Yurisa):

Imi e frica de istorie doar pentru ca sunt o gramada de ani si domnitori cu nume complicate sau o sa le incurc eu la cat de "specializata" sunt. Nu stiu daca o sa pot lua o nota cat de cat ok ca sa intru si la o facultate.

| Yurisa a răspuns (pentru gomen):

Bineinteles ca poti! Primele doua subiecte sunt 90% pe baza de text. Sunt 2-3 exercitii la care sa zicem ca trebuie sa stii ceva concret, dar nu e greu. La eseu iei fiecare punct si il dezvolti cu propriile cuvinte, faci o poveste, legi ideile intre ele si iti ies 2 pagini. Recomand sa faci pregatire cu un profesor care iti poate explica cum sta treaba cu formularile la cerinta, sa le rezolvi pentru a-ti da un punctaj maxim.
Pentru nota mare la bac recomand sa dai la logica sau geografie pentru ca nu e de tocit pea mult, e mai practic si materia e putina. Din punctul meu de vedere, la romana e mai greu.

| Zdog a răspuns:

Salut, la profilele umaniste limba romana si istoria sunt materii obligatorii de examen, poti alege dintr e geografie, logica, psihologie, economie, filosofie si din latina ( cred... avand in vedere ca ai facut o in timpul liceului)

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Dai obligatoriu Limba romana si Istorie, iar ca alegere a profilului sunt psihologia, economia, filosofia si logica.

| ViolaTM a răspuns:

Între economie şi geografie, alege.
Îţi va deschide mai multe uşi.
Dacă iei fikizofue, psihologice, logică. Mare brânză nu faci. Ori call centre ori undeva la personal.
Dacă ai economie, deja e altceva.