| Luana2347 a întrebat:

Pot fi bazele unui trapez congruente?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Da,pot fi congruente (egale).
dar atunci trapezul devine paralelogram, dreptunghi sau patrat. deci nu mai e trapez.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu mă întreb cum de poţi pune o întrebare atît de neroadă. Dacă te duceai la carte şi citeai definiţia trapezului, te-ai fi lămurit şi nu mai necăjeai pe alţii. Dar, e mai uşor să clămpăneşti puţin pe tastatură decît să citeşti tu în carte.

| wintage a răspuns:

Nu! Devine dreptunghi/patrat atunci!

| Deea a răspuns:

Trapezul prin asta se deosebeste. ca are bazele diferite.

| Robertttttttt a răspuns:

Nu, nu pot fi daca bazele unui trapez sunt congruente atunci trapezul nu mai e trapez este dreptungi big grin funda?

| YouMe a răspuns:

Nu! daca ar avea bazele congruente ar fi paralelogram de exemplu!

| DND a răspuns:

Nu daca ar fi congruiente ar insemna ca celelalte 2 laturi sa fie paralele. ca sa te convingi deseneaza un trapez cu bazele congruiente sa vezi ca nu va mai fi trapez ci dreptunghi

| Allix13 a răspuns:

Nup daca sunt nu mai e trapezbig grin

| alintushka09 a răspuns:

Nu, bazele nici de cum nu pot fi, deoarece daca sunt congruente nu mai este trapez ci paralelogram...