| nowar a întrebat:

Daca ai un trapez isoscel si stii bazele, cum afli cele doua laturi neparalele (care sunt si congruente)?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pai, mai intai duci inaltimile si ti se va forma un dreptunghi. La acest dreptunghi, latura de sus, care e baza mica intrapez va fi egala cu cea de jos (pentru ca e dreptunghi), iar cea de jos este o parte din baza mare, care o cunosti. Ducand inaltimile ti s-au format 2 triunghiuri dreptunghice.
Daca aflii partea care intra in triunghiul drepunghic si este din baza mare, atunci aflii latura neparalele cu Pitagora.
Partea aceea mica, care este din baza mare a trapezului se afla asa:
din toata baza mare scazi ceea ce intra in componenta dreptunghiului (adica baza mica) si imparti la 2.
Uita-te putin aici, poate te va ajuta:
http://www.google.com/......tp?/imgres
Deci,scazi baza mica, pentru ca e egala (in desen) cu D'C' pentru ca acolo e un dreptunghi.Imparti la 2, pentru ca ceea ce intra in triunghiul dreptunghic, adica C'B si AD' sunt egale.
Sper ca ai inteles ceva.
O seara placuta!

| Hyp3rX a răspuns (pentru WhiteLife):

Mersi f mult aveam nevoie big grin

| nowar explică (pentru Hyp3rX):

Cu placerewinking

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitându-te în caiet la niște teoreme sau cel mai simplu, la exemplele pe care le-ați făcut în clasă.

| nowar explică (pentru anonim_4396):

Mda...mersi raised eyebrows insa nu mai am caietul de anul' trecut si acum fac recapitulare pentru maine rolling eyes de fapt ceream ajutor la o problema gasita intamplator in carte.

| xBebee a răspuns:

E foarte usor.
B= baza mare [ aia de jos]
b= baza mica [ aia de deasupra]
h= inaltimea
np= alea neparalele

Traseaza inaltimile, adica se obtine un patrat.
h=b=B-b
Iti mai raman niste segmente in parti [ unde sunt alea neparalele] si se formeaza un unghi de 90 de grade.

Intr-un triungi dinacela apluci pitagora si aflii. [ neparalela e impotenuza]

Sper ca ai inteles.