| AvalohAlyn a întrebat:

Prenumele nostru stim cu totii ca ni-l pun parintii.Dar numele de familie de unde vine si cum se formeaza?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pana la secolul XIX nu s-au folosit nume de familie, doar foarte rar (la familiile nobile).
Cand s-au inceput sa faca evidentele populatiilor, pentru distinctie s-au dat inca un nume langa cel de botez. Aceste nume s-au facut dupa numele locului de unde era persoana, ocupatia lui sau pur si simplu din numele de porecla. Generatiile urmatoare au primit deja acele nume de familie.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe langa ce a spus Bula s-a mai pus nume si functie de familia pe pamantul careia se aflau. Astfel daca familia de boieri se numea Popescu s-a pus numele si taranilor de pe mosie Popescu.