| øχιĠεйαtαOW a întrebat:

Punctul de topire al cositorului este mai mic decat cel al uleiului. Totusi, putem praji alimente intr-o tigaie de cositor. De ce?

Răspuns Câştigător
| IqStorm a răspuns:

Punctul de topire al cositorului este undeva la 230 grade celsius, punctul de fierbere(de afumare) al uleiului(să zicem de floarea soarelui pentru că diferă de ulei la ulei) este de aproximativ 232(în funție de grăsimea conținută). Cu toate astea trebuie să știm că prăjirea alimentelor se aface la undeva între 160-190 grade.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-mi arati o tigaie din cositor eu o mananc.