| Levelstar a întrebat:

Putem avea limbajul artistic intr-o opera epica, cum ar fi balada populara?

7 răspunsuri:
| AnNéVidoff a răspuns:

Da,exista! happy
In definitie spune ca personajele sunt in antiteza! happy
Exista limbaj artistic! happy
Dar mai mult, limbaj popular! happy
In orice opera gasesti limbaj artistic, dar conteaza ce e predominant! happy
Dar exista! happy

| Cincinetti a răspuns:

Buna!
In I rand, opera epica este strans legata de ACTIUNE, ea nu are NICIODATA imagini artistice. Daca studiezi cu atentia vei vedea.
Apoi, balada este alta mancare de peste deoarece, daca o studiezi si pe ea ca si pe opera epica, in particular, vei vedea ca ea nu apartine genului epic, ci genului LIRIC.
Sper ca ajutorul meu a fost cu folos!
Cristi
P.S.: Daca vrei sa ma intrebi ceva sau ce nu iti suna bine sa imi spui sa imi scrii aici caci voi vedea.

| Levelstar explică (pentru Cincinetti):

Multumesc pentru raspuns, stiu ca nu are imagini artistica, dar figuri de stil are

| Levelstar explică (pentru Levelstar):

Artistice, pardon

| HellyBoy a răspuns (pentru Cincinetti):

Balada apartine genului epic.In definitia genului epic, ai transmiterea sentimentelor in mod indirect prin actiune si PERSONAJE.Intrucat balada are personaje, aceasta NU poate fi incadrata in genul liric.Este adevarat ca pot fi identificate particularitati lirice si dramatice in asociere cu cele epice, dar balada este o opera epica.
P.S:Este o neconcordanta in ceea ce ai spus, intrucat genul liric are ca trasatura limbajul artistic, deci practic daca balada ar apartine genului liric, ar trebui sa fie folosit preponderent limbajul expresiv.

| Levelstar explică (pentru HellyBoy):

Pai si balada nu are metafore, personficari, epitete?

| Cincinetti a răspuns (pentru HellyBoy):

Si nu numai genului epic. In fine, imi cer scuze probabil atat ideea pe care am mers cat si faptul ca s-a si incheiat scoala au efecte asupra mealaughing