| asperger3 a întrebat:

Puteti sa imi dat va rog pentru proba orala la romana de la Bacalaureat un model de eseu argumentativ sau cum s-o chema? Ma intereseaza structura.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Vezi ca ti-am trimis cateva poze cu teoria eseului dintr-o culegere care mi-a fost extrem de utila. Eseul argumentativ pe care trebuie sa-l redactezi pe ciorna si sa-l prezinti oral are aceeasi structura ca a celui de la proba scrisa (introducere + opinia ta, argument 1 si exemplu, argument 2 si exemplu, concluzie), cu mentiunea ca la oral mai sintetizezi din cuvinte, nu trebuie sa fii foarte elaborat in acele 10 minute in care esti ascultat. Punctezi bine introducerea, argumentele si exemplele, iar concluzia vine de la sine, chiar si daca nu iti mai ramane timp s-o scrii pe ciorna.

https://wetransfer.com/......028/805b91

Cum am zis, ti-am lasat pe WeTransfer poze atat cu teoria redactarii eseului cat si cu exemple de subiecte de bac oral in care gasesti modele de eseu argumentativ. Le poti accesa in timp de 7 zile incepand de astazi. Daca nu le mai gasesti, ori ai nevoie de o lamurire, lasa un mesaj si te ajut. Succes!

| asperger3 explică (pentru laSoledad):

Multumesc. Iti ofer funda,

1 răspuns: