| ANONIM49112911 a întrebat:

Puteti sa-mi dati niste lecturi despre Carpatii Meridionali? Avem lectia asta la scoala si vreau sa invat in plus.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca aici: http://www.referatele.com/......le-com.php
sau : http://www.referatele.com/......-refer.php
sau: http://ro.wikipedia.org/wiki/Carpații_Meridionali
sper ca te-am putut ajuta:x

4 răspunsuri:
| Cruciuliță a răspuns:

Cred ca esti prima fetita de pe TPU interesata de invatatura. Altii nu stiu cum sa le rezolve altii temele, iar tu vrei sa inveti suplimentar! Bravo tie! O sa ajungi departe daca o tii tot asa! Nu te lasa!
Am fost si eu o pasionata de geografie, mai ales de munti, de inaltimea lor, sa stiu ordinea lor crescatoare si descrescatoare...Balconul meu e indreptat catre Carpatii Meridionali! In fata nu mai e nimic decat campie. Opriveliste superba! Nici nu-ti poti inchipui!

http://bibliotecagri.blogspot.com/2011/07/carpatii-meridionali-slide.html
Lacurile glaciare din Carpatii Meridionali
Parcuri nationale - Carpatii Meridionali

| JiHyun a răspuns:

Carpații Meridionali, alături de Carpații Orientali și Carpații Occidentali reprezintă cele trei mari grupe muntoase ale României. Denumirea lor este dată referitor la poziția lor geografică (la sud, deci meridionali ca poziție) față de Depresiunea Colinară a Transilvaniei, care reprezintă simultan și limita lor nordică. Limita lor vestică, spre Carpații Occidentali, este culoarul depresionar Cerna-Timiș-Bistra-Hațeg-Ștei-Orăștie, iar limita lor estică (spre Carpații Curburii) o reprezintă Valea Prahovei. Limita sudică a Carpaților Meridionali o reprezintă un abrupt major (pe alocuri având o diferență de nivel până la 1000 m) format din trei grupe: Subcarpații Curburii (între Prahova și Dâmbovița), Subcarpații Getici (între Dâmbovița și Motru) și Podișul Mehedinți (între Motru și Dunăre).

În Carpații Meridionali se disting patru grupe majore de munți:

Grupa montană Bucegi-Leaota-Piatra Craiului, sau grupa extrem estică;
Grupa montană Iezer-Păpușa-Făgăraș, sau grupa estică;
Grupa montană Șureanu-Parâng-Lotrului, sau grupa centrală și
Grupa montană Retezat-Godeanu, sau grupa vestică,
respectiv 24 de sub-grupe montane în total.