| Sanziana78 a întrebat:

Puteti va rog frumos cum se redacteaza un comentariu?, adica ce-ar trebui sa conțină pentru a fi considerat comentariu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unde sa comentezi? Oricum, trebuie sa fie la obiect si sa contina explicatii despre subiectul la care te referi. Nu este o regula prea complicata! Ce ti-am scris eu este un comentariu.

| Sanziana78 explică (pentru Salontanul):

Ma refer la un comentariu asupra unui text literar dat adica ce-ar trebui sa mai scriu in afara de impresiile pe care mi le-a lasat opera?

6 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Ce fel de comentariu? La romana?

| Sanziana78 explică (pentru anamariarot):

Da,literar asupra unei opere epice

| anamariarot a răspuns (pentru Sanziana78):

Incepi cu o definitie a curentului literar din care face parte, cateva date despre autor si perioada in care se incadreaza(de exemplu, Mihai Eminescu face parte din Epoca Marilor Clasici), anul in care a aparut opera si unde a fost publicata, explicatia titlului, un scurt rezumat, ceva despre personajele cele mai importante, procedee stilistice folosite si in incheiere iti adaugi opinia. Daca ai, insereaza si niste citate ale unor critici literari happy

| Sanziana78 explică (pentru anamariarot):

Multumesc mult

| anamariarot a răspuns (pentru Sanziana78):

Cu drag!