| xxnpc a întrebat:

Revin cu o intrebare istorica.
De ce a pierdut S.U.A razboiul din Vietnam?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Americanii nu erau pregatiti de razboi de gherila, de hartuire.Bastinasii isi aparau "saracia si nevoile si neamul", vorba lui Eminescu, si nu mai aveau nimic de pierdut, pe cand americanii luptau pentru o cauza care nu era a lor, adica raspandirea comunismului intr-o tara straina.
A fost o confruntare intre puteri politice puternice.Pe americani nu i-au invins doar vietnamezii. Aliantele erau:China, URSS si Vietnamul de Nord pe de-o parte si SUA si Vietnamul de Sud pe de alta parte.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca au subapreciat adversarul.Si nu este prima data cand SUA pateste asta.La ei orgoliul este primordial.Gresit!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un popor darz, curajos, care se apara pe propriul pamant are posibilitatea sa infranga un inamic superior. Pe americani nu-i mana nimic in lupta decat o mandrie de om prost.

| EneCristian a răspuns:

Subestimare mai pe romaneste au belito cand au vazut cum e acolo( vietnamezi nu se joaca precum alte popoare) cand au vazut ca nu reusesc au trebuit sa se retraga( plus ca si alte state incepeau sa sara la gatul americanilor).