| GoSsip GiRl a întrebat:

Cati militari au murit in razboiul din Vietnam?

5 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Soldati americani au murit cam 58000-60000.De partea cealalta, vietnamezi citeva milioane, nu se stie numarul precis(si nu cred ca se poate determina precis, o cauza ar fi terenul -jungla, unde poate si acum mai pot fi oseminte ale celor ucisi)

| 31957319 a răspuns:

Sub 100 000 de americani au murit, ir vietnamezi 3 000 000, daca nu ma insel. Cauza?
Armament necorespunzator de partea vietnameziilor. Sulite, topoare, arcuri.
Nu va luati dupa filme.
Va pun eu o intrebare. Cum a inceput razpoiul in vietnam? Din ce cauza?

| Ingerasull99 a răspuns:

Cel mai lung razboi al americii s-a incheiat cu prima sa infrangere militara ( de catre o tara slaba, inapoiata din punct de vedere tehnologic ) si cu pretul a peste 57. 000 de vieti americane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingerasule draga, vietnamul e o tara saraca si fara tehnologie dar au stiut sa isi foloseasca terenul, jungla...si altele, uite americanii ce armamente au si tehnologie de ce nu distruge Afghanistanul? pentru ca nu poate, e un teren ca munti ca desert, si nu sunt in stare!

| razispeed a răspuns:

Razboiul din vietnam a inceput din cauza americanilor, ei si au atacat singuri doua nave si au dat vina pe vietnamezi. Mari bancheri din lume aveau mult de castigat de pe urma razboiul>Pe vreme de razboi tarile in conflict au posibilitatea sa faca inprumuturi si sa returneze apoi pe vreme de pace darile cu dobanzi substantiale, Razboiul din vietnam nu trebuia castigat, ci mentinut cat mai mult pentru a se acumula datorii cat mai mari, de aceea a durat asa mult

nu sunt sigur de informatiile de mai sus, am studiat de mult acest capitol, posibil sa fi uitat ceva sau sa confund