| Brilliantik a întrebat:

Rog sa ma ajutati... Spuneti-mi profesii care sunt de profil uman, si o scurta descriere. Fundaa

1 răspuns:
| LifeIsColour a răspuns:

In primul rand, profil uman/real intalnesti doar la liceu.De exemplu, filologia si stiintele sociale sunt pe partea de uman, in vreme ce mate-info si stiintele naturii pe cea de real.La uman vei face mai multa romana,istorie si geografie, precum si lb straine, iar la real vei face matematica, chimie, fizica si biologie.Desigur,si la uman o sa faci materiile astea, dar mai putin, iar acest lucru e valabil si vice-versa.Profesia ti-o alegi in functie de profilul pe care l-ai avut in liceu,dar nu este neaparat o regula. Daca mergi la uman,profesiile pe care le poti imbratisa mai tarziu sunt cea de jurnalist,profesor,traducator,etc,iar daca mergi la real poti sa devii medic, programator, profesor de fizica/chimie/biologie, poti urma o facultate de economie sau inginerie, depinde de ceea ce iti doresti tu.De asemenea, cunosc persoane care au facut filologie in liceu(profil uman), iar apoi si-au ales facultatea de medicina(care merge pe partea de real).Cu timpul ti se pot schimba parerile si dorintele, de aceea e bine sa te hotarasti cu vreo 2 ani inainte de terminarea liceului ce facultate vrei sa urmezi 100%, asta pentru a avea timp sa te pregatesti pentru admiterehappy