| Muf a întrebat:

Sa spunem ca cineva se inscrie la o facultate si intra la buget. In primul an isi da seama ca alegerea lui nu este tocmai buna si isi retrage dosarul de la facultatea respectiva dupa primele 3 luni. Anul viitor doreste sa dea la o alta facultate, sperand ca aceasta este alegerea buna. Intrebarea este: poate intra la buget si la aceasta facultate, chiar daca a mai fost inscris la o alta facultate, dar pe care nu a terminat-o?

Răspuns Câştigător
| IrisMov a răspuns:

Da.
Si chiar daca ai facut un semestru sau chiar un an, putin mai greu si cu cateva diferente te poti si transfera la o alta facultate fara sa pierzi vreun an. Ai fi practic in anul 2.

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Poți. Nu contează ce ai terminat sau nu. Atâta timp cât îndeplinești condițiile pentru buget ale facultății la care vrei să mergi(media de la BAC, examen de admitere etc), nu e nicio problemă. Dacă facultațile sunt pe profile asemănătoare poți da și diferențe să mergi direct în anul II, cum a zis și userul de mai sus.

Janina
| Janina a răspuns:

Statul nu plateste decat o singura facultate!
nu prea stiu daca la cea de doua mai poti opta pentru buget

| crazypuff09 a răspuns:

Poti sa intri la buget si a doua oara si a treia. Poti si termina mai multe facultati, la locurile bugetate. Depinde doar de medie.

| IrisMov a răspuns (pentru crazypuff09):

Nu poti face asta! Ai voie sa termini o singura facultate si un singur masterat la buget. Dar daca ti-ai retras dosarul, te poti reinscrie la o alta. Mai complicat, ce-i drept, dar poti face asta.
Dezavantajul este ca, chiar dac tu te transferi cu o medie foarte mare, iar locurile de la buget sunt ocupate deja de altii cu medii mult mai mici, in anul respectiv vei intra la taxa, iar anul urmator, in functie de medie vei putea urca la buget.