| MusicON95 a întrebat:

Sal TPU. cineva care stie engleza. cuvantul "homie" exista in limba engleza? si daca da ce inseamna? eu stiam ca inseamna amice dar nu sunt sigur sad DAU FUNDA! happy

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

"Homie" este un termen mai puțin întâlnit pe internet, acest cuvânt folosindu-se mai mult "pe stradă". În general este folosit de către oamenii de culoare, aceștia salutându-se "Hey, homie!", ceea ce la noi s-ar traduce cam așa "Hei, frate!", "Ce faci frățioare?", "Băi, amice!", "Hei, prietene!", sau în alte feluri. big grin

1 răspuns:
| ubox7007 a răspuns:

Se refera ca esti din acelasi cartier cu el, homie (amic din cartier cu mine )