| Gogaie2012 a întrebat:

Sal TPU.Va rog frumos imi puteti zice si mie cum sa fac o cerere de transfer de la un profil la altul? Sunt in clasa a 9 c la profil real specializarea stiinte ale naturi si vreau sa ma transfer in 9 b la profil real specializarea matematica-informatica, in cadrul aceluiasi liceu.Trebuie sa duc cererea pana marti. Imi puteti face si mie o cerere cu informatile pe care le-am dat?

3 răspunsuri:
| tulipenoir1996 a răspuns:

Eu nu cred ca te poti transfera acum, decat la anul, in clasa a 10-cea, deoarece nu dai aceleasi teze(la mate-info se da teza din info, iar tu nu ai dat...la sfarsitul anuli cum ti se va face media?)nu sunt sigura, dar eu asa stiu

| tulipenoir1996 a răspuns:

Aaa da...si inca ceva: daca te poti transfera trebuie sa ai media pe semestrul I cel putin egala cu cea de la admitere...de ex daca tu ai intrat la liceu cu 9, 47 atunci pe semestrul I trebuie sa ai tot atat sau mai mult!

| tulipenoir1996 a răspuns:

Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.

(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral.