| adrianvaida555 a întrebat:

Sall all. Ce mai faceti? Ma puteti ajuta si pe mine cu o problema scurta de mate?

Demonstrati ca Multiplu de 9 + 5 nu este niciodata patrat perfect

3 răspunsuri:
| elysi a răspuns:

Orice patrat perfect este de forma:
3k sau 3k+1 (adica multiplu de 3 sau multiplu de 3 + 1)

multiplu de 9=multiplu de 3
5=2+3=multiplu de 3 + 2

Deci nr tau este intotdeauna multiplu de 3 + 2, adica nu are forma unui pp.

| Elektro a răspuns (pentru elysi):

De ce ajuti copii de clasa a V-a la teme?

| elysi a răspuns (pentru Elektro):

Daca nu stie o singura problema iar eu ii explic cum se face, adica nu ii trantesc direct raspunsul, nu se poate spune ca ii fac eu tema ci din contra, il fac sa inteleaga cum se fac astfel de probleme ca sa stie pe viitor.