| Alezina a întrebat:

Am o mica nelamurie deci uite o propozitie Florile sunt de la amandoi. se ia sunt de la amandoi si este predicat nominal sau este predicat verbal. dau fundita.

8 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

In aceasta propozitie este doar un predicat verbal, acela fiind verbul SUNT.
Sper ca te-am ajutat!

| Robertamirela23 a răspuns:

Nominal

| danyz a răspuns:

"Sunt de la amandoi" este predicatul nominal si verbul" a fi"(cu forma "sunt") este verb copulativ.

| Smile4free a răspuns:

E predicat nominal "sunt" + numele predicativ "de la amandoi"... fundita? puppy dog eyes

| lolelia a răspuns:

E predicat nominal

| Samy98 a răspuns:

Pai pune intrebarea sa vezi daca e PV ce face subiectul? PN cum este subiectul? In cazul tau subiectul este,, florile". Deci este PREDICAT VERBAL

| dyad99 a răspuns:

Predicatul nominal este atunci cand poti inlocui verbul a fi cu a se afla, a exista. In cazul asta este predicat verbal si cand se analizeaza se ia cu tot cu prepozitie( prepozitia este ''de la'') - de la amandoi. Sper ca te-am ajutat... big grin

| DanielVălean a răspuns (pentru dyad99):

Pff, dyad99 gresesti, predicatul nominal nu este atunci cand poti inlocui verbul a fi cu a se afla sau a exista. Suna bine Andrei se afla frumos sau Andrei exista frumos. Sau e bine Andrei e frumos? HMM?