| Kely2820 a întrebat:

Sall TPU, am o problema la scoala, sunt pe cale sa raman corigent la matematica, pe peimul semestru mi-a ieșit 5 iar acum am un 3, 4, 5 si 4 in teză, acum 2 săptămâni ne-a scos pe astia amenințați cu corigenta in fata la tabla sa vada ce stim, din 4 elevi cati am fost a zis ca eu am stiut al doilea cel mai bine, a doua zi ne-a luat temele la corectat, dintre toti 4 doar eu am făcut-o dar am făcut-o incompleta 8 exercitii din 10, stiu din anii trecuți ca ii trece pe elevi cu note din burta si a chemat elevi mai mari decat noi care si ei sunt pe cale de corigenta si a zis mai subtil ca la o fata ii da 7 ca sa o treaca pentru ca ii e si dragul sa ii deie cand o vede ca încearcă, doar mie mi-a dat semne subtile ca m-ar trece, mi-a spus de fata cu mama ca eu pot dar nu vreau si chiar asa si este. Acum normal ca spune ca de acum nu mai trece asa usor si probabil asta spune in fiecare an, astăzi m-am dus la clasa ei sa-i duc un raportor pentru tabla si mi-a zâmbit mai subtil si mi-a spus sa-i deschid geamul de sus ca sunt inalt. Nu stiu, dupa voi, credeți ca ma trece? Pe un coleg la trecut anul trecut dar unul asta il lasa pe vara 100%, a spus de multe ori ca ea ne trece dar sa nu vina părintele in clasa a 8 a sa i se plângă ca elevii nu au luat note mari. Dupa voi, ma trece sau nu, vreau o opinie, un sfat, m-ar ajuta tare mult

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu note de 3, 4, 5 si 4 in teza eu nu te-as trece, fiindca tu nu VREI sa inveti!
O corigenta la toamna, eventual si repetarea anului poate te-ar aduce cu mintea la lumea care te inconjoara... tongue

| Lostlyric a răspuns:

Nu te-as trece nici in ruptul capului! Faptul ca esti lenes si nu inveti (mai mult: cauti tot felul de motive si intrigi pentru a nu invata; chiar si scuze penibile; mai ai si asteptari de la profesor sa-ti treaca note din burta), reprezinta un pacat mai mare ca cel in care nu ai fi capabil sa inveti.