| Iasmiiinaaa a întrebat:

am si eu o intrebare... ce inseamna hartie milimetrica? ca am nevoie pe luni la fizica si nu stiu ce inseamna.va rog ajutati-ma ca

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă Iasmina. Deschide un caiet de aritmetică. Un pătrat din acel caiet are 5pe5 milimetri. Două pătrate alăturate au 10 milimetri, adică 1 cm.Ia o riglă gradată, punctează pe acest centimetru 10 milimetri, de sus în jos şi de la stînga la dreapta. Consideră că ai făcut acest lucru pe toată pagina. Această împărţire din mm în mm se numeşte hîrtie milimetrică şi se găseşte în orice librărie ( ca o coală, sau ca un bloc). Se foloseşte în desenul tehnic, pentru a uşura munca desenatorului.

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca ai nevoie luni la fizica,mergi la librarie si cumpara o coala,doua de hartie milimetrica,asa o ceri.
Vei vedea,si te vei amuza de cat de simplu este,e o hartie simpla liniata ca si caietul tau de matematica,doar ca patratelele au latura de un mm.
Nu iti imagina ca ar putea costa mult, nu e scumpa, diferenta dintre hartia milimetrica si cea obisnuita e foarte mica!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Este o hartie gradata din milimetru in milimetru.

| Dubaster a răspuns:

Aici. http://hidrologie.blogspot.com/2008/11/hartie-milimetrica.html
Vezi cele 2 poze, click pe fiecare pentru varianta mare.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Hartia milimetrica este aceasta: http://www.google.ro/......tp?/imgres
O gasesti la orice librarie. Daca nu merge imaginea, cauta pe google:,, hartie milimetrica" si vezi imaginile.
O seara placuta!

| AutumnDay a răspuns:

Da, e ca cea din caietul de mate, doar ca are patratelele foarte mici; e gradata la milimetru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O hartie speciala, "liniata milimetric". O gasesti in librarii.

| Iasmiiinaaa explică:

Si cam cum arata? e din aia ca la caietu de mate?