| Smileeeeeee a întrebat:

Care sunt cei mai inalti munti din lume?

17 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Lanţul munţilor HIMALAIA, de la graniţa dintre China, Nepal şi India, (Asia), cu înălţimi de peste 8000 de metri.

| Raducu1 a răspuns:

Muntii Himalaya, in care sunt inclusi toate varfurile cu altitudine peste 8000m(Everest-8850, K2-8611,Kanchejunga-8586,Makalu-8462,Lhots-8516,Cho Oyu-8201, Manaslu-8156, Dhaulagiri-8167,Nanga Parbat-8125, Annapurna-8091).Mai adaugam toate varfurile de la 7999 pana la 6195 metri altitudine care nu sunt in numar mic!

| evostyle7 a răspuns:

Everest- 8848 m
K2- 8611 m
Kangchenjunga- 8586 m
Lhotse - 8516 m
Makalu - 8485 m
Cho Oyu - 8188 m
Dhaulagiri I - 8167 m
Manaslu - 8163 m
Nanga Parbat - 8126 m
Annapurna I - 8091 m
Gasherbrum I - 8080 m
Broad Peak - 8051 m
Gasherbrum II - 8034 m
Shishapangma - 8027 m

Astea`s varfurile peste 8000 metri si toata se afla in lantul Himalayan. Pe urma Anzii sunt pe locul 2 cu varful Aconcagua ( 6960 m ). Intre Aconcagua si ultimul varf de 8000 m se afla numerosi munti de peste 7000 metri, toti in Himalaya. Deci de la 7000 metri in sus, gasim numai in Himalaya.

| summertime a răspuns:

Muntii Himalaya cu Varful Everest(sau Chomolungma 8848 m) si Varful K2(sau Chogori-8611 m).

| Skylerx a răspuns:

Top 10 – Cei mai înalți munți din lume:
10. Muntele Annapurna – Nepal
Se află pe locul zece dintre cele mai înalte zone muntoase din lume, cu o altitudine de 8091 de metri.
9. Muntele Nanga Parbat – Pakistan
Nanga Parbat are o înălţime de de 8155 m și este unul dintre cei mai periculoși munți, reprezentând un risc mortal pentru alpiniștii care se aventurează pe crestele sale.
8. Muntele Manaslu – Nepal
Manaslu este situat în Mansiri Hima în Nepal, cu o altitudine de 8163 m.
7. Muntele Dhaulagiri – Nepal
Dhaulagiri (în traducere Muntele Alb) este în prezent un punct de atracție pentru turişti şi alpinişti, cu o înălţime de 8167 m.
6. Muntele Cho Oyu – Nepal / Tibet
Cho Oyu (în traducere Zeița de Topaz) este situat în Himalaya la graniţa dintre China şi Nepal și are înălţimea de 8201 m.
5. Muntele Makalu – Nepal / Tibet
Muntele Makalu are o altitudine de 8463 m, și se află situat la graniţa care dintre Nepal şi China.
4. Muntele Lhotse – Nepal
Lhotse are două nume diferite, Lhotse este denumirea oficială, în Nepal, iar al doilea este Lhozê în limba chineză. Este situat la graniţa care leagă Tibetul (China) de Khumbu (Nepal). Înălţimea sa este de 8511 m.
3. Muntele Kangchenjunga – Nepal
Kangchenjunga măsoară 8586 m, iar numele său înseamnă "Cele cinci comori ale zăpezii" ( doarece este binecuvântat cu cele cinci comori ale lui Dumnezeu: aur, argint, pietre prețioase, grâne și cărți sfinte).
2. Muntele K2 (Muntele Godwin Austen) – Pakistan
K2 are înălţimea de 8611 m, litera K desemnează masivul Karakorum, uriaşul lanţ muntos aflat la nord-vest de Himalaya centrală, iar cifra 2, o ordine stabilită arbitrar de primii topografi. Este un munte extrem de periculos și mulți alpiniști au murit încercând să-l cucerească.
1. Muntele Everest – Nepal / Tibet
Everest este muntele cel mai înalt din lume și are 8848m. În nepaleză numele muntelui este Sagarmatha (Zeiţa Cerului), iar în Tibet este cunoscut sub numele de Chomolungma (Mama Universului). Numele din limba engleză, Everest, a fost dat în onoarea topografului britanic Sir George Everest.

| RoXxy a răspuns:

Everest

| ChrissD a răspuns:

Muntii Himalaia

| NuImiPunNume a răspuns:

In Muntii Himalaia din Asia se afla Varful Everest de 8848 metri, este cel mai inaltwinking

| marwitch a răspuns:

HIMALAIA si cel mai inalt EVEREST cu 8848 de metri
funda?

| IrinaAniri a răspuns:

Himalaia cu vf everest

| mentalism a răspuns:

Te rog funda!
1. Muntele Everest – Nepal / Tibet
Everest este muntele cel mai înalt din lume și are 8848m. În nepaleză numele muntelui este Sagarmatha (Zeiţa Cerului), iar în Tibet este cunoscut sub numele de Chomolungma (Mama Universului). Numele din limba engleză, Everest, a fost dat în onoarea topografului britanic Sir George Everest.

2. Muntele K2 (Muntele Godwin Austen) – Pakistan
K2 are înălţimea de 8611 m, litera K desemnează masivul Karakorum, uriaşul lanţ muntos aflat la nord-vest de Himalaya centrală, iar cifra 2, o ordine stabilită arbitrar de primii topografi. Este un munte extrem de periculos și mulți alpiniști au murit încercând să-l cucerească.

3. Muntele Kangchenjunga – Nepal
Kangchenjunga măsoară 8586 m, iar numele său înseamnă "Cele cinci comori ale zăpezii" ( doarece este binecuvântat cu cele cinci comori ale lui Dumnezeu: aur, argint, pietre prețioase, grâne și cărți sfinte).

4. Muntele Lhotse – Nepal
Lhotse are două nume diferite, Lhotse este denumirea oficială, în Nepal, iar al doilea este Lhozê în limba chineză. Este situat la graniţa care leagă Tibetul (China) de Khumbu (Nepal). Înălţimea sa este de 8511 m.

5. Muntele Makalu – Nepal / Tibet
Muntele Makalu are o altitudine de 8463 m, și se află situat la graniţa care dintre Nepal şi China.

6. Muntele Cho Oyu – Nepal / Tibet
Cho Oyu (în traducere Zeița de Topaz) este situat în Himalaya la graniţa dintre China şi Nepal și are înălţimea de 8201 m.

7. Muntele Dhaulagiri – Nepal
Dhaulagiri (în traducere Muntele Alb) este în prezent un punct de atracție pentru turişti şi alpinişti, cu o înălţime de 8167 m.

8. Muntele Manaslu – Nepal
Manaslu este situat în Mansiri Hima în Nepal, cu o altitudine de 8163 m.

9. Muntele Nanga Parbat – Pakistan
Nanga Parbat are o înălţime de de 8155 m și este unul dintre cei mai periculoși munți, reprezentând un risc mortal pentru alpiniștii care se aventurează pe crestele sale.

10. Muntele Annapurna – Nepal
Se află pe locul zece dintre cele mai înalte zone muntoase din lume, cu o altitudine de 8091 de metri. FUNDAAA! happy

| DeadInside a răspuns:

Muntii Himalaia cu varful Everest cu 8850 m big grin, funda?

| SRM_9479 a răspuns:

Hei! Cei mai inalt varf este Ewerest [ 8848 m ]

| Andrey25 a răspuns:

Mont blanc. Daca erai desteapta cautai pe nat dar daca nu esti nu ai cautat

| Raducu1 a răspuns (pentru Andrey25):

Bine ma! Mont Blanc are 4807 metri si Everestul 8850 metri altitudine! Bravo! Tine-o tot asa!

Răspuns utilizator avertizat
| Julye a răspuns:

10. Muntele Fuji, Japonia
Inaltime: 3.776 m

9. Muntele McKinley, Alaska, S.U.A.
Inaltime: 6.194 m

8. Charro Chalten, Patagonia, Granita dintre Chile si Argentina
Inaltime: 3.375 m

7. Muntele Matterhorn, Italia, granita cu Elvetia
Inaltime: 4.478 m

6. Muntele Washington, New Hampshire, S.U.A.
Inaltime: 1.917 m

5. Everest, Nepal
Inaltime: 8.848 m

4. Kangchenjunga, Granita dintre India si Nepal
Inaltime: 8.586 m

3. Nanga Parbat, Pakistan
Inaltime: 8.125 m

2. Annapurna, Nepal
Inaltime: 8.091 m

1. K2, granita dintre Pakistan si China
Inaltime: 8.611 m