| Claudiu003 a întrebat:

Dau funda+vot! Spune-ti-mi si mie va rog care este formula fortei de frecare si ce inseamna fiecare litera din formula? Mersi anticipat Scuze categoria daca nu am nimerit-o!:d

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Legile frecarii:

Legea I a frecarii: Forta de frecare Ff la alunecare dintre doua corpuri aflate nu depindede aria suprafetei corpurilor aflate in contact, ci doar de natura materialelor suprafetelor aflate in contact.

Legea a II-a a frecarii: Forta de frecare Ff la alunecare este direct proportionala cu normala la suprafata de contact.

Ff =µ•N

µ este o constanta numita coeficient de frecare la alunecare şi depinde de natura materialului, este adimensionala.

Greutatea este forta cu care orice corp este atras de pamant, G=m•g

Are directia razei Pamantului, sensul spre centrul Pamantului, iar modulul G=m•g, g = 9, 81 m/s2 la suprafata pamantului.

Reactiunea planului (N), este forta cu care planul actioneaza asupra corpului si se numeste reactiune sau normala la plan. Greutatea si normala sunt exemple de actiune si reactiune.