| ThePro28 a întrebat:

Vineri o sa dau un test la romana, sunt clasa a6a.Si vreau sa iau 8 9 10 si vreau sa-mi spuneti si mie la ce intrebari raspund functiile sintactice ale pronumelului:1.Subiect,2.Nume predicativ.3.Complement direct, 4.Complement indirect, 5.Atribut pronominal adjectival, 6.Atribut pronominal genitival.Si intrebarile cazurilor:Nominativ, Acuzativ, Dativ, Genitiv dau FUNDA!:X:*

Răspuns Câştigător
| Cosa28 a răspuns:

A. Nominativ
1. Subiect - cine? ce?
2. Nume predicativ - cine, ce este subiectul?
3.Atribut substantival apozitional - Care?
B. Acuzativ
1. Complement drect - ce?
2.Complement indirect - despre ce, la ce, de ce, pentru ce, cine ce?
3. Complement circumstantialde loc - unde?
4.Complement circumstantial de timp - cand?
5.Complement circumstantial de mod - cum?
6.Atribut substantival prepozitional - care, ce fel de?
C. Genitiv
1.Atribut substantival genitival - al,a, ai, ale cui?
D. Dativ
1. Complement indirect - cui?

| ThePro28 explică (pentru Cosa28):

Mersi mult:X:*

2 răspunsuri:
| Bonotralalala a răspuns:

Pai astea, profu` tau de romana trebuia sa iti fi predat asa ceva... Cauta in caietele din anii trecuti happy!