| Alexutzu28 a întrebat:

Salu! Am examen peste 4 zile si nu stiu sigur cum se face o compunere in care arat ca opera este basm(toate operele:pastel,doina,basm,schita,nuvela,roman,balada, fabula)?

3 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Uite cum trebuie sa arate argumentarea pentru apartenenta la o specie/gen caci asa se numeste ceea ce ceri tu
1- Definita speciei/genului respectiv(poti sa sintetizezi informatia din definitiile standard sa ai mai putine randuri aici)
2-Fiecare argument trebuie sa inceapa cu :" in primul rand, in al doilea rand si asa mai departe, dupa acest conector pui caracteristica dupa care pui virgula si apoi argumentezi
Asa faci si la al doilea argument (anul trecut cand l-am dat si eu doar 3 caracteristici au cerut)
3-Concluzia reia ceea ce ai zis in introducere(def) decat ca sub o alta forma sau poti incheia cu formula standard : in concluzie opera... Scrisa de... Se incadreaza in... Avand caracteristicile acestei speci/gen

Bafta(eu am luat 7, 85 la romana sper sa iei ai tot pe atat sau chiar mai mult)

| ionut2000000 a răspuns:

Buna pai intai dai definitia operei pe care trebuie sa o demonstrezi si apoi scrii in primul rand si in al doilea rand, aici trebuid sa stii caracteristicile care nu sunt asa de grele si in concluzie reiei ce ai scris in definitie doar ca scrii on concluzie.Pur si simplu trebuie sa stii caracteristicile eu iti sugerezi sa incerci sa le retii in cam urmatoarele 2 zile ca in ultima zi ami bine te relaxezi ca sa ai o minte lucida petnru examen.Bafta!

| ionut2000000 a răspuns (pentru ionut2000000):

Alea toate de sus apartin genului epic si ca o caracteristica ai putea sa povestesti ce se intampla.