| Axel22 a întrebat:

Salu TPU! Pentru clasa a 8 a voi avea de ale un profil, dar diriga ne-a recomandat sa alegem intre mate si romana deoarece din aceste 2 materii vom da evaluarea aia din vara dintre clasa a 8 a si a 9 a. Ce imi recomandati? Mate sau romana? Pentru a intra profil de filo.?happy

4 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

laughing))Asa mi-a zis si mie dirigu' laughing,frate alege-ti ce iti place pentru ca toata lumea le are cu romana si matematica, dar nu toti le au cu muzica, cu desenul! Biologia se pisa pe matematica si pe romana, chimia are legatura cu matematica la fel si fizica, axeaza-te de la inceput pe ce ramura vrei nu neaparat pe o materie! Eu as zice ceva :profil real pentru ca se vor cauta oameni de aceasta filiera!

| ElenaSA a răspuns:

Este putin neclara intrebarea ta.

| andrewdica9 a răspuns:

Romana pentru filo si mate pentru profil real(mate-info, stiinte-ale-naturii) funda? big grin

| smile4meutheworld a răspuns:

Depinde ce-ti place. Poti sa alegi dintre :
- Filologie - se bazeaza foarte mult pe Romana, Limbi straine, Geografie, istorie, latina. nu se pune accent pe mate, bio, chimie, fizica
- Stiinte sociale - asemanatoare cu filologia, parca se mai adauga ceva legat de psihologie, logica etc.,
-Stiinte ale naturii - se bazeaza pe bio, chimie, fizica, mate, dar o sa faci si vreo 4 ore de romana plus celalte materii
-mate-info : se bazeaza pe mate, info si fizica, dar faci si vreo 4 ore de romana + celelalte materii
* specific ca matematica de la mate-info (M1) e mai grea decat cea de la stiinte ale naturii ( M2 )
* poate sa fie si profile bilingv, unde se pune accent si pe limbi straine. De ex : Stiinte ale naturii bilingv engleza - Faci materiile specifice stiintelor naturii + 5-6 ore de engleza
Sper ca te-am ajutat.