| DnX a întrebat:

Am 18 ani sunt clasa A XII-a si urmeaza sa dau BAC-ul la istorie. Asta nu ar fi o problema, sunt sigur ca ma descurc, problema este ca am o profesoara care este foarte drastica la corectat, pe langa faptul ca ne preda foarte mult si nu inteleg nimic, pe primul semestru am ramas corijent cu nota 4 iar acum in al 2-lea semestru am un 4 si un 5, imi trebuie un 8 sa pot trece si sa intru in BAC, tata inca nu stie in ce situatie sunt, mama stie dar ma tot piseaza sa invat, eu fac tot ce imi sta in puteri dar tot nu este de ajuns pentru a obtine acea nota, fiindca sunt sigur ca profesoara asta nu o sa imi dea 8 si nu o sa ma bage in BAC, iar daca tata va afla in cele din urma toate astea, tare imi e teama ca nici macar nu o sa mai fiu primit acasa, meditatii nu imi permit sa fac din cauza situatie financiare, va rog mult, dati-mi un sfat, sunt disperat, luni am urmatorul test si nu stiu ce sa fac, va rog...

Răspuns Câştigător
| Anna97854677 a răspuns:

Si eu am un prof la istorie aproape imposibil.
Treaba sta asa, tu trebuie sa vorbesti, in primul rand, cu nebuna aia de profesoara, si sa-i zici in felul urmator: pana la urma, ce poti face ca sa iesi si tu bine, adica este atat inspre binele tau cat si inspre binele ei, tu intrii in BAC, ea are mai putini corigenti.
Spune-i ca, cu siguranta nu-si doreste nici ea sa nu te bage in BAC, pentru ca apoi directorul, diriginta sau alti profesori o sa-si puna un semn de intrebare in legatura cu ea, iti zic eu.
Ca sa nu te bage in BAC, trebuie sa fii un elev de cel mai jos rang, praf, varza, iti zic eu, fiecare liceu vrea sa aiba o promovabilitate cat mai mare si de aceea cat mai multi studenti trebuie sa dea BAC-ul.
Si tu trebuie sa ai putin tupeu, sa-ti mearga papagalul bine si sa-i prezinti toata situatia ta, ca ai notele alea si ca este posibil ca la testul pe care-l dai luni( si la care tu trebuie sa inveti din greu, si prin asta spun ca trebuie sa te documentezi in plus, asta-i toata smecheria, nu numai ce iti preda ea in caiet, ci invata si din manual sau ia-ti o carte de la bibloteca pe tema aia, apropo, din ce dati test?) deci cum ziceam, e posibil ca la testul de luni sa nu faci o mare treaba, spune-i ca tu ti-ai dat toata silinta si ca mai mult de atat nu-ti permite capacitatea ta, iar astfel, ca sa iesi bine, trebuie sa mai iei o nota, roag-o sa-ti prezinte cateva solutii, sa faci un proiect care sa contina mai multe lectii, sa te asculte pe tine in special din ceva, oral poate e mai usor, nu stiu.
Tu-ti stii profa si nu cred ca este chiar atat de tampa, adica stie si ea ca daca nu-ti iese media nu te baga in BAC si o sa iasa ea in mare ****, si daca nu stie asta, TREZESTE-O LA REALITATE!
Bafta.

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Învață tot ce trebuie pentru test.

Unii profesori chiar nu îs curioși de elevii și îi lasă corigenți.

Asta vrei? Nu prea cred. Pune-te pe treabă și până luni, înveți tot.

| DnX explică (pentru ancaval):

Eu incerc din rasputeri, dar nu pot invata tot, a zis ca vrea sa stim tot de la inceputul anului... si mie imi trebuie 8 in testul asta...

| ancaval a răspuns (pentru DnX):

A zis așa ca să vă pună pe învățat.

Nu cred că vă dă test din toată materia, doar dacă îi ludă.

Dacă ai un coleg bun la istorie, pune-te cu el în bancă, să te mai ajute.

Și, dacă nu reușești să scoți 8, zic că ar fi bine să vorbești cu profa ta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TheRealDaniel a răspuns:

Intotdeauna este greu sa inveti la unii profesori drastici care predau mult, pentru a asimila mai usor informatiile de la ore iti recomand sa inveti logic nu mecanic, pana la urma parintii tai tot vor afla si mai bine este sa le spui tu dinainte.

| d33a15 a răspuns:

Eu zic ca o sa te bage in bac.dar te sperie doar ca sa pui mana sa inveti..sa te motivezewinking