| redmonkey a întrebat:

Am aplicat acum 1 saptamana la o universitate din Danemarca pentru programul de turism. ( facultate gratis, viata ok )

Am primit azi raspuns si mi-au zis ca au deja destui studenti romani pe turism ( adica 5 ) dar sunt dispusi sa imi ofere loc la Marketing Management. ( chestie care pare tentanta )

Totusi, nu stiu ce sa fac : daca sa caut in Romania ceva de turism sau sa merg pe marketing.

Un sfat, ceva? A mai fost cineva in situatia asta?

8 răspunsuri:
| razvan1008 a răspuns:

Du-teeeeeeee cat mai ai timp.Acum ca ti s-a oferit o sansa, nu o rata.E o tara mult mai dezvoltata, bogata, cu oameni superi.O sa vezi.Eu zic sa incerci

| anadark84 a răspuns:

Eu zic sa mergi acolo! In Romania nu prea ai sanse sa faci ceva cu facultatea.
Nu se plateste taxa de studii? Cum ai aplicat? In ce consta admiterea?

| redmonkey explică (pentru anadark84):

Tarile din UE nu platesc taxa de scolarizare. Am aplicat prin Edmundo. Trebuie completate niste formulare, de facut un eseu personal, foaia matricola in romana si engleza si un test de engleza ( sau certificat gen CAE, IELTS etc.) si eventual scrisori de recomandare de la profi.

| anadark84 a răspuns (pentru redmonkey):

Daca nu ai CAE, IELTS sau altele de genul asta unde dai testul de engleza?

| anadark84 a răspuns (pentru redmonkey):

M-am uitat putin pe site si vad ca la fiecare prezentare de universitate apar taxe de scolarizare. Esti sigura ca nu se plateste nimic?

| redmonkey explică (pentru anadark84):

Doar in Danemarca si Suedia nu se platesc. In rest se plateste. Testele alea parca pot fi date si online, nu mai tin minte.

| anadark84 a răspuns (pentru redmonkey):

Hmmm ...multumesc frumos pentru informatii. Suna interesant! Multa bafta! Go for it!

| Padure_Constantin_1985 a răspuns:

Recomand cu caldura sa intri pe vikingi.ro Posteaza in forum sau eventual ia legatura cu un admin.