| notsoslimshady a întrebat:

Am maine teza la romana si nu sunt lamurit cu o chestie inca de cand am invatat-o...am avut noroc ca nu prea a picat la teste etc. ma rog,daca ma intreaba mijlocul de imbogatire prin care s-a format un anumit cuvant, sa zicem "racoros".eu cum ar trebui sa scriu? derivare sau conversiune? eu le-as scrie pe ambele dar nu stiu daca e corect.bine,acum nu sunt sigur ca am dat cel mai bun exemplu.si mai am o dilema...rolul cratimei in "s-a desteptat" sa zicem.care e rolul? nu stiu cum sa explic.multumesc mult!

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Racoros"s-a format prin derivare cu sufix.Cratima marcheaza un tempo mai rapid al vorbirii in urma caruia vocala E a pronumelui reflexiv "se" a fost elidata in vecinatatea verbului auxiliar "a".Mai simplu:cratima marcheaza rostirea impreuna a unui pronume reflexiv si a unui verb auxiliar.

| ToxicLollipopx a răspuns:

Racoros - derivare cu sufix

cratima - inlocuieste vocala "E" ( se )
Funda?