| imStorm3r a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 8-a si maine dau teza la romana.
As vrea sa stiu cum pot arata rolul utilizarii cratimei intr-un cuvant.
Vreau sa stiu cum se rezolva...

Răspuns Câştigător
| Ghost963 a răspuns:

Sunt in clasa a 7-a si iti spun cum fac eu, scriu cuvantul si apoi spun de ce se foloseste cratima.(ai mai in jos motivele folosirii cratimei)
1.Reda rostirea impreuna a mai multor cuvinte(ex:vedea-te-as)
2. Leaga formele neaccentuate ale pronumelor personale si reflexsive de cuvantul determinat(ex:l-as aduce)
3.Marcheaza caderea unei vocale sau ajuta la evitarea hiatului prin realizarea unui diftong(ex:minune-albastra)
4. Leaga articolul hotarat de imprumuturi si nume de locuri care difera la scriere( ex:show-ul)
5. Ajuta la masura si ritm.
Bafta maine.

3 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Cratima poate uni doua parti diferite de vorbire ( de exemplu un verb de un pronume), poate uni doua cuvinte pentru rostirea mai rapidam adica rostirea intr-o singura silaba ( de multe ori pentru a se pastra masura versurilor in poezii). Astea sunt lucrurile de baza...bafta maine!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pai cred ca daca spui ca o cratima marcheaza rostirea intr-o silaba a doua silabe diferite e suficient... Adica n-o sa fie chiar cel mai bun raspuns, dar pentru asta sigur primesti ceva, e un fel de solutie de rezerva in caz ca nu reusesti sa spui ceva mai bun.

Daca-i intr-o poezie poti sa spui ca e folosita si pentru pastrarea masurii

| imStorm3r explică:

Pai eu as vrea sa stiu cum rezolv "cuvantul respectiv"
Sa spunem ca am un cuvant cu cratima si sa spun cum s-a format cratima din acel cuvant. Deci, cum fac?;-;