| alex2009 a întrebat:

Salut am o curiozitate ce legatura are domeniul it. cu matematica ma refer la profilul mate-info in afara de limbajul pc-ului 0 si 1 mai este si foarte putina matematica in codul HTML si java. Dar ca sa instalez un windows nu imi trebuie matematica sa instalez un progra, un anti-virus, sa repar un servar, sa montez un pc achizitionat pe bucati consider ca nu imi trebuie matematica nici sa fac o pagina web consider ca trebuie sa ai cunostinte solide de electronica. Ce parere aveti? Cred ca ar trebui profilul info-electric. Cred ca o legatura stransa o are matematica cu fizica. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LeiAdrian a răspuns:

Informatica are legatura cu matematica pentru ca la informatica se invata algoritmii prin care se rezolva orice problema de matematica cu ajutorul calculatorului. Ce-ai spus tu HTML, java, windows, anti-virus, server nu se invata la informatica ci la obiectul care se numeste Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor sau pe scurt TIC. Practic la informatica inveti cum sa rezolvi orice problema de matematica cu ajutorul calculatorului printr-un algoritm care trebuie implementat intr-un limbaj de programare cum ar fi Pascal sau C++. De aceea la informatica trebuia sa stii foarte multa matematica pentru ca practic la informatica rezolvi probleme de matematica pe calculator.

1 răspuns:
| ΔH a răspuns:

Asta vara am lucrat la un proiect in php ( http://vdtruck.net ), si pot spune ca vreo 3-4 zile am stat pe o singura pagina, are sute de linii de cod numai cu calcule matematice.
Calcule legate de consum de motorina, calcule pentru energie, pentru mancare, pentru defectiuni, toate acestea sunt niste preziceri si acestea trebuie sa iasa la fix, deoarece jucatorul nu are cum sa stea numai pe joc, acesta si iese, iar din momentul iesirii si pana la reintrare, jocul trebuie sa calculeze toate informatiile ce trebuie actualizate...

In liceu nu o sa prea ai nevoie de matematica la informatica, doar daca te pune sa calculezi o medie, sau ceva simplu... insa daca lucrezi adanc cu informatica ai nevoie de multa matematica.