| Alexandru2331 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de electronica si ma gandeam sa recapitulez fizica din liceu dar nu stiu exact ce capitole ar trebui sa invat pentru domeniul asta. Stiu ca ar trebui sa le invat pe toate ca sa am cunostinte mai multe despre fizica si etc., dar sunt destul de sigur ca cel despre optica geometrica nu o sa ma prea ajute cu nimic(sau cel putin nu vad eu cum m-ar putea ajuta, daca stiti voi va rog sa spuneti) pentru ceea ce vreau eu sa fac. In schimb stiu ca trebuie sa invat electrostatica, mărimile curentului electric, circuite si reţele electrice, lucruri care au legatura cu curentul electric. As mai vrea sa stiu ce alte capitole mai sunt utile. Si daca mi-ati putea spune acelasi lucru si la chimie ar fi super. Multumesc.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu capitolele ca atare ca si denumire dar pot sa iti zic din ce am invatat si ce am vazut ca este important dupa 4 ani de facultate de electronica big grin
Matematica in primul rand, orice e matematica, nu neaparat formule, dar proprietati, functii, derivate, integrale si asa mai departe. Informatica : operatii pe biti, operatii logice, aritmetice, ajuta foarte mult pentru a intelege anumite integrate digitale.
Iar la fizica, cam orice laughing curent electric, legea lui OHM, componente electrice (diode, condensatoare, rezistente, diode, tranzistoare) - astea sunt de baza in electronica -, formule pentru fiecare, campuri si fenomenele care au loc intre aceste componente. Exerseaza de altfel si pe parte de hardware fizic, sa ai ceva placute sa te uiti la ele sa le analizezi, pe unde merge curentul, pe unde intra si pe unde iese big grin
Cam astea ar fi in mare...
La chimie... desigur ca chimia si fizica care oarecum ar trebui sa fie acelasi lucru stau la baza electronicii, dar la chimie nu prea trebuie sa stii fiecare proces ce are loc acolo la nivelul atomilor. Poate daca vrei sa te axezi mai mult pe partea de microelectronica, dar mai nou se lucreaza cu fizica cuantica si aceste procese o sa devina unele foarte invechite. Dar este bine sa le stii totusi, din moment ce in Romania cam asta e baza. (si medicina oarecum).
Bafta sa ai.

| Raducons a răspuns:

Din fizica ai de invatat doar fizica care studiaza fenomene electrice.La chimie structura atomului(electronul,nucleul, protonul, neutronul), Trebuie sa cauti si sa inveti masurari electrice, dispozitive si componente electronice.Pentru nivel de amator nu este nevoie de matematica daca nu faci proiectare.Deocamdata este suficient sa citesti atata.Sa stii ca electrononica se ocupa cu studiul componentelor electronice(tranzistori, condensatori, rezistori, diode si altele)pe care trebuie sa le cunosti bine ca sa poti realiza montaje si sa depanezi aparate

| Daniel323 a răspuns:

Am avut un coleg inginer electronist care nu stia diferenta dintre un bec si un led.
Trebuie sa stii ce face exact electronul intr-un circuit.Nu intamplator se numeste electronica.
Iti pun o singura intrebare:
Intr-un circuit electronic inchis electronul se misca de la - la + sau de la +la - si de ce?

| Alexx234qw a răspuns:

Capitolele la fizică pe care le-aș considera utile sunt:
1. CURENTUL ELECTRIC (el este împărțit în două ramuri: curent contiuu și curent alternativ) *în liceu se studiază doar curentul continuu (ăsta intră și la bac).
2. TERMODINAMICĂ (să știi și din asta putin)
Ar mai fi la fizica capitolul de MECANICĂ, insa nu stiu daca iti foloseste (mai intreaba si tu pe altii).
IAr la chimie nu prea ai ce sa inveti, poate as invata niste chimie anorganica (atom (componente), legaturi chimice din astea de clasa a 7-8, maxim a9-a)